M45 F8 Mechanical Moon Phase Hand Winding
RE-BW0005N
| Movement | Mechanical |
|---|---|
| Calibre Code | F8A62 |
| Accuracy | +15 seconds to -5 seconds per day * |
| Power Reserve (Mechanical) | Over 70 hours |
| Power Reserve (Quartz) | |
| Automatic | |
| Hand-Winding | Yes |
| Dial Colour | Grey gradation |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel (SUS316L) |
| Case Material (Body) | Stainless steel (SUS316L) |
| Case Material (Back) | Stainless steel (SUS316L) |
| Case Size (Width) | 39.5 mm |
| Case Size (Height) | 46.7 mm |
| Case Size (Thickness) | 11.9 mm |
| Case Back Design | See-through case back |
| Glass Material (Front) | Dual curve sapphire crystal (SAR coating) |
| Glass Material (Back) | Flat sapphire crystal |
| Strap Material | Cordovan |
| Strap Colour | Black |
| Strap Width | 20 mm |
| Buckle | Trifold deployant buckle with push button |
| Wrist Size | 150 mm~190 mm |
| Additional Strap | |
| Additional Strap material | |
| Additional Strap buckle type | |
| Water Resistance | 3 bar (30 m) |
| Magnetic Resistance | JIS Type 1 (Magnetic Resistance 4800 A/m or higher) |
| Weight | 79 g |
| Jewels | 20 |
| Date Indicator | |
| Day Indicator | |
| Power Reserve Indicator | Yes |
| GMT | |
| Retrograde | |
| World Time | |
| Rotating Bezel | |
| Inside Ring | |
| Luminous Light | |
| Screw Case Back | Yes |
| Easy Exchange Strap | |
| Other Details | |
| Limited Edition | 140 limited editions |
| Pair Model | |
| Country of Origin | Japan |
| Warranty | 2 Year |
| Launch | Aug, 2025 |
- *The indication difference of the watch measured over a 24-hour period represents the degree of advance or delay per day.
Indicated with (+) if the watch is going forward,and (-) if it is going backward.
A moon in the silence of the night

While evoking the M45 (classic), it expresses simplicity (silence) with minimal design. The world of a lone moon floating in the night sky is created through the shapes, textures and colors.
A new allure of the moon phase, shaped by exquisite craftsmanship and white mother-of-pearl

A moon phase wheel with a glossy finish, studded with stars, and a gently shining moon made of white mother-of-pearl(MOP). Moon phase with a structure designed to achieve precise expression (patent pending)
70-hour power reserve, crafted with a distinctive design.

Newly developed hand-winding moon phase movement, equipped with a silicon escape wheel developed in-house, achieves a power output of 70 hours. The cutout through which the wheel can be seen is shaped like a crescent moon. The width of the wave pattern changes intermittently to evoke the trail of stars.