Others
RA-AC0K02E
| Movement | Mechanical |
|---|---|
| Calibre Code | F6722 |
| Accuracy | +25 seconds to -15 seconds per day * |
| Power Reserve (Mechanical) | Over 40 hours |
| Power Reserve (Quartz) | |
| Automatic | Yes |
| Hand-Winding | Yes |
| Dial Colour | Green |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel |
| Case Material (Body) | Stainless steel |
| Case Material (Back) | Stainless steel |
| Case Size (Width) | 43.4 mm |
| Case Size (Height) | 51.0 mm |
| Case Size (Thickness) | 12.8 mm |
| Case Back Design | |
| Glass Material (Front) | Flat sapphire crystal |
| Glass Material (Back) | |
| Strap Material | Stainless steel (SUS316L) |
| Strap Colour | |
| Strap Width | 22 mm |
| Buckle | Trifold deployant buckle with push button and security latch |
| Wrist Size | 140 mm~200 mm |
| Additional Strap | |
| Additional Strap material | |
| Additional Strap buckle type | |
| Water Resistance | 20 bar (200 m) |
| Magnetic Resistance | JIS Type 1 (Magnetic Resistance 4800 A/m or higher) |
| Weight | 182 g |
| Jewels | 22 |
| Date Indicator | Yes |
| Day Indicator | |
| Power Reserve Indicator | |
| GMT | |
| Retrograde | |
| World Time | |
| Rotating Bezel | Yes |
| Inside Ring | |
| Luminous Light | Yes |
| Screw Case Back | Yes |
| Easy Exchange Strap | |
| Other Details | Screw down crown |
| Limited Edition | |
| Pair Model | |
| Country of Origin | |
| Warranty | 1 Year |
| Launch | May, 2020 |
- *The indication difference of the watch measured over a 24-hour period represents the degree of advance or delay per day.
Indicated with (+) if the watch is going forward,and (-) if it is going backward.