Others
RF-QA0008S
| Movement | Analog Quartz |
|---|---|
| Calibre Code | VT821 |
| Accuracy | +20 seconds to -20 seconds per month * |
| Power Reserve (Mechanical) | |
| Power Reserve (Quartz) | |
| Automatic | |
| Hand-Winding | |
| Dial Colour | White |
| Case Material (Bezel) | Stainless steel |
| Case Material (Body) | Stainless steel (SUS304) |
| Case Material (Back) | Stainless steel (SUS304) |
| Case Size (Width) | 30.0 mm |
| Case Size (Height) | 35.4 mm |
| Case Size (Thickness) | |
| Case Back Design | |
| Glass Material (Front) | Flat crystal |
| Glass Material (Back) | |
| Strap Material | Leather |
| Strap Colour | |
| Strap Width | 14 mm |
| Buckle | |
| Wrist Size | |
| Additional Strap | |
| Additional Strap material | |
| Additional Strap buckle type | |
| Water Resistance | 3 bar (30 m) |
| Magnetic Resistance | |
| Weight | |
| Jewels | |
| Date Indicator | Yes |
| Day Indicator | |
| Power Reserve Indicator | |
| GMT | |
| Retrograde | |
| World Time | |
| Rotating Bezel | |
| Inside Ring | |
| Luminous Light | |
| Screw Case Back | Yes |
| Easy Exchange Strap | |
| Other Details | |
| Limited Edition | |
| Pair Model | Yes |
| Country of Origin | |
| Warranty | 1 Year |
| Launch | Jul, 2019 |
- *The cumulative monthly advance or delay of the watch.